برای اینکه در شغل‌تان پیشرفت کنید مشخص کنید که دقیقاً چه می‌خواهید

احتمالاً مهم‌ترین قدم همین است. وقت بگذارید و استعدادها و توانایی‌های شخصی‌تان را تحلیل کنید. به عمق وجودتان نگاه کنید تا دریابید از انجام چه کاری لذت می‌برید. چه نوع کارهایی برای‌تان جالب است و بیشتر از همه توجه‌تان را جلب می‌کند؟ در گذشته بهترین تجربه‌ها و خوشایندترین لحظاتی که تا به حال در محل کار داشته‌اید چه بوده است؟

طبیعت شما را طوری طراحی کرده که کارها و وظایف خاصی را فوق‌العاده خوب انجام بدهید. شما از همان ابتدا برای موفقیت برنامه‌ریزی شده‌اید. همین حالا درون‌تان منابع عمیقی از استعداد و توانایی دارید که هرگز از آنها بهره‌برداری نکرده‌اید. این ظرفیت را دارید که بتوانید به آنچه که به فکرتان می‌رسد تبدیل بشوید و هر چه فکرش را می‌کنید داشته باشید و انجام بدهید. ولی باید این مسئولیت را بپذیرید که دقیقاً مشخص کنید چه می‌خواهید و سپس با تمام وجودتان خودتان را وقف رسیدن به این هدف‌ها کنید.

تا آخر عمرتان و در تمام کارهای‌تان تفکر از صفر را به کار بگیرید. تفکر از صفر مستلزم این است که روی تمام تصمیم‌های‌تان از گذشته تا به حال خط بکشید و این سوال را از خودتان بپرسید:

آیا در میان کارهایی که امروز انجام می دهم کاری وجود دارد که اگر قرار بود دوباره شروعش کنم، با دانشی که اکنون دارم امروز دوباره به سراغش نمی رفتم؟

اجازه بدهید این سوال را دوباره تکرار کنم؛ چون یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی است که می‌پرسید و پاسخ می‌دهید:

آیا در میان کارهایی که امروز انجام می دهید کاری وجود دارد که اگر قرار بوده دوباره شروعش کنید، با دانشی که اکنون دارید امروز دیگر به سراغش نمی رفتید؟

واقعیت این است که در دوران‌های آشفتگی و تغییرات سریع، مثل امروز و ادامه زندگی‌تان، همیشه حداقل یک پاسخ برای این سوال پیدا خواهید کرد. تفکر از صفر را برای شغل کنونی‌تان به کار ببرید. با دانشی که هم اکنون دارید، آیا دوباره این شغل را با شرایط و اوضاع کنونی اش قبول می‌کردید؟

آیا برای این شرکت، در این صنعت، با این حقوق یا در این پست و مقام کار می‌کردید؟

اگر پاسخ‌تان منفی است سوال بعدی این است که:

چطور و با چه سرعتی می‌توانم این شرایط را تغییر دهم

برای اینکه تصمیم بگیرید چه می‌خواهید، تصور کنید می‌توانید هر شغلی داشته باشید. تصور کنید هر شغل و پست و مقامی برای‌تان ممکن است. تصور کنید شغلی وجود دارد که واقعاً هر ساعت و هر روز از آن لذت ببرید. یکی از بزرگ‌ترین رموز موفقیت این است که مشخص کنید واقعاً از انجام چه کار یا کارهایی لذت می‌برید و سپس شغلی بیابید که آن کار یا ترکیبی از آن کارها را شامل می‌شود.

تقریباً همیشه اینگونه است که با انجام کاری که شما را خوشحال می‌کند و کاری که شما را لبریز از خوشی و رضایتمندی می‌کند، بیشتر حقوق می‌گیرید و سریع تر ترقی می‌کنید. در واقع اگر کارتان واقعاً شما را خوشحال نمی‌کند، هیچ‌گاه نمی‌توانید به مسئولیت‌‌پذیری، شور و از خود گذشتگی لازم که در هر کار و شغلی پیش می‌آید غلبه کنید.

ممکن است مجبور شوید تلاش زیادی بکنید و به اشتباه سراغ خیلی کارها بروید تا بالاخره حرفه ایده‌آل‌تان را پیدا کنید. ولی همه چیز از اینجا شروع می‌شود که بنشینید و مشخص کنید واقعاً چه می‌خواهید و بعد شروع کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
11 − 3 =


فهرست
error: Content is protected !!